سیزدهمین جلسه ستاد توسعه خاوران برگزار گردید

سیزدهمین جلسه ستاد توسعه خاوران برگزار گردید

استاندار خراسان جنوبی از راه اندازی نخستین پژوهشگاه زغال سنگ کشور در شهرستان طبس خبر داد.
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی؛ ملانوری با اعلام این خبر در سیزدهمین جلسه ستاد توسعه خاوران، خاطرنشان کرد: معدن، یکی از بزرگترین پتانسیل ها و ظرفیت های استان و به عنوان محوری ترین موضوع سرمایه گذاری خراسان جنوبی مطرح می باشد.وی ادامه داد: از بدو ورود به موضوع سرمایه گذاری بر روی ظرفیت های استان، به حوزه معدن توجه ویژه ای شده و همه هدف هم این است که با تسهیل در روند کار، سرمایه گذاری در این بخش را تسریع نماییم.
استاندار با بیان این که همواره تأکید مان بر ورود سرمایه گذاران دارای اهلیت و صلاحیت بوده، گفت: ما تمایل نداریم ذخایر استان را در اختیار سرمایه گذارانی قرار دهیم که کار را در نیمه راه رها کرده و سرمایه گذاری شان نتیجه مطلوبی برای استان به همراه نداشته باشند.
ملانوری تصریح نمود: بر اساس گزارش اداره کل صنعت، معدن و تجارت، در حال حاضر ۲۳۰ معدن دارای پروانه در سطح استان داریم که به واسطه کم کاری سرمایه گذاران، غیرفعال می باشند.
وی متذکر شد: ما به دنبال رفع مشکل از مسیر این معادن غیرفعال و برگرداندن آنها به چرخه فعالیت هستیم اما تمایل نداریم با کسانی وارد فعالیت شویم که تجربه های گذشته را تکرار کنند، ما را معطل بگذارند و استان از حضورشان بهره ای نبرد.
استاندار ، جلوگیری از خام فروشی را یکی دیگر از اهداف ستاد توسعه خاوران در راستای واگذاری معادن استان به سرمایه گذاران عنوان کرد و گفت: خارج شدن مواد معدنی به صورت خام و فرآوری نشده، لطمه و خسارت بزرگی به استان و کشور می باشد.
ملانوری تأکید کرد: فرآوری مواد معدنی و ایجاد صنایع پایین دستی و بالادستی در جوار معدن، فرصت و بهانه ای برای رشد صنعت در استان است.
وی با اشاره به راه اندازی پژوهشگاه زغال سنگ کشور در راستای تفاهم نامه منعقده با هلدینگ زرین، خاطرنشان کرد: این پژوهشگاه در راستای انجام کارهای علمی پژوهشی و استفاده از ظرفیت نیروی انسانی خلاق استان، نقش بسزایی خواهد داشت.
استاندار در ادامه به موضوع گردشگری اشاره کرد و گفت: بنا به مصوبه ستاد توسعه خاوران، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مکلف است اطلس گردشگری استان را تدوین نماید.
ملانوری در حین توضیحات مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درخصوص فرصت های سرمایه گذاری استان در زمینه گردشگری، متذکر شد: میراث فرهنگی می بایست این فرصت ها را با کلیه جزئیات به صورت نقطه به نقطه ارائه نماید تا سرمایه گذاران بتوانند با استفاده از این اطلس، از اقدامات انجام شده در راستای تأمین زیرساخت ها مطلع شوند و برای حوزه فعالیتی خود، بهتر برنامه ریزی نمایند.
وی در جریان توضیحات مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان درخصوص میزان پیشرفت تفاهم نامه شرکت شهرک های صنعتی کشور، بر تسریع در روند اجرای کار تأکید نمود و از اقدامات صورت گرفته در راستای جذب و هزینه کرد ۱۶ میلیارد تومان اعتبار در تأمین زیرساخت های شهرک های صنعتی استان تاکید نمود.
شایان ذکر است: در سیزدهمین ستاد توسعه خاوران با حضور کلیه اعضا برگزار شد، تفاهم نامه ای به مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان با شرکت کیمیای زنجان گستران و در راستای سرمایه گذاری و بهره‌برداری از معادن و صنایع معدنی استان مبادله شد.

اشتراک گذاری خبر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code