ابلاغ طرح توسعه خاوران به عنوان الگوی توسعه به دیگر استان ها

ابلاغ طرح توسعه خاوران به عنوان الگوی توسعه به دیگر استان ها

استاندار خراسان جنوبی گفت: طرح راه اندازی ستاد توسعه خاوران به عنوان الگویی مطلوب به همه استان ها ابلاغ شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ ملانوری با بیان این مطلب در جلسه ستاد توسعه خاوران که با حضور کلیه اعضا برگزار شد، عنوان کرد: طی مکاتبه ای، گزارش طرح ستاد توسعه خاوران به وزیر کشور ارائه شد که با توجه به مطلوب ارزیابی شدن این اقدام، به معاونت اقتصادی وزارت کشور و در ادامه نیز در قالب یک طرح جامع به جهت اجرا، به کلیه استان ها ابلاغ گشته است.
وی متذکر شد: این که طرح راه اندازی ستاد توسعه خاوران در سطح ملی مورد تأیید قرار گرفته، بیانگر این موضوع است که این طرح، به عنوان طرحی خوب و مناسب، در توسعه بسیار مؤثر می باشد.
به گفته وی؛ با عنایت به استقبال چند استان از این طرح، ما به عنوان طراح و مجری طرح، باید پیشگام و پیش قراول در اجرای برنامه های هدف ستاد توسعه باشیم.
استاندار به وجود کارگروه ها، ستادها و شوراهای مختلف در زمینه توسعه اشاره کرد و گفت: تعداد این کارگروه ها و ستادها به لحاظ کمی اندک نیست اما علیرغم همه تلاش های صورت گرفته، همچنان کاستی ها و گلایه هایی وجود دارد.
ملانوری ادامه داد: غرض از تشکیل ستاد توسعه، این است که همه ظرفیت های قانونی اعم از پتانسیل بخش خصوصی، ظرفیت ذخایر خدادادی در سطح استان و توان مدیران را دور یک میز جمع کنیم و با حذف مکاتبات غیرضروری در دریافت استعلامات که حرکت را از ما می گیرند، سرمایه گذاری را سرعت دهیم، این گونه است که جهش تولید محقق می شود.
وی با تأکید بر تدبیر رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) در نام گذاری سال ها متذکر شد: در تمام ۲۳ عنوانی که از سال ۷۸ تاکنون برای سال ها تعیین شده، معیشت و اشتغال مورد توجه ویژه بوده است.
به گفته وی؛ برای تحقق همه این شعارها چاره ای جز این نداریم که بسیج شویم و با مدیریت جهادی در کنار عزم ملی،استفاده درست از فرصت ها، بهره گیری از ذخایر خدادادی و سرمایه های مردمی کار را پیش ببریم.
استاندار به ظرفیت های فراوان و پتانسیل نیروی انسانی توانمند استان اشاره کرد و خاطرنشان نمود: نبود برنامه جامع سبب شده بین این مزیت ها تاکنون پیوستگی نداشته باشیم.
ملانوری متذکر شد: ستاد توسعه خاوران با اقدامات عملیاتی خود و با پیوستگی که بین ظرفیت ها ایجاد می کند، همه شعارها اعم از اقتدار، عزت، جهش تولید، رونق تولید، رفع موانع تولید، پشتیبانی ها و… را یکجا جامه عمل می پوشاند.
وی با تأکید بر این که امسال شعار” تولید؛ پشتیبانی ها و مانع زدایی ها” در رأس همه برنامه های استان قرار دارد، گفت: برنامه های ستاد توسعه خاوران به عنوان محور توسعه استان باید به صورت تخصصی و عملیاتی پیش برود و ما باید ثابت کنیم در این ستاد به دنبال تحقق شعار سال”تولید؛ پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها” هستیم.
به گفته وی؛ آن چه به عنوان اهداف و برنامه های ستاد عنوان شده، نهایت کار نیست و قطعاً در ادامه نیاز به ویرایش و به روزرسانی دارد که انجام خواهد شد.
استاندار با اشاره به این که برای کمیته های ۵ گانه ذیل ستاد، برنامه هایی تعریف شده، خاطرنشان کرد: بنا به اختیارات کارگروه امور زیربنایی ، نهایت فرصت تعیین شده برای دستگاه ها به منظور پاسخ به استعلامات، دو هفته است.
ملانوری ادامه داد: در کمیته شناسایی فرصت ها، در نقطه نقطه استان شرایط رصد و ارزیابی می شود و ما همچنان مترصد رسیدن ایده های نخبگان، دانشگاهیان و تحصیلکرده ها هستیم.
وی تأکید کرد: بنا به وظایف کمیته ها، طرح ها بعد از بررسی و امکان سنجی نهایی تأیید می شوند و آماده و مهیا در اختیار سرمایه گذار متقاضی قرار می گیرند.
به گفته وی؛ هدف از این برنامه ریزی ها، کوتاه کردن مسیرهای سرمایه گذاری و جلب رضایت سرمایه گذاران است.
استاندار با تأکید بر این که در حال حاضر هیچ موضوعی در کشور، مهمتر از ایجاد اشتغال و توجه به معیشت و اقتصاد نیست، گفت: ما در ستاد توسعه خاوران و در قالب وحدت رویه، بر اهداف و برنامه ها، متمرکز می شویم تا در بحث اشتغال و ارتزاق مردم، موفقیت هایی را رقم بزنیم.
ملانوری با اشاره به وجود چهار شهرستان مرزی در استان تصریح نمود: در شهرستان های مرزی حتماً باید زمینه سرمایه گذاری های مشترک با سرمایه گذاران خارجی(افغانستانی) را فعال کنیم.
وی ادامه داد: توسعه فعالیت ها در مناطق مرزی استان به این بستگی دارد که منافع مشترک ایجاد کنیم تا رغبت به همکاری درکشور همسایه شکل بگیرد.
به گفته وی؛ با وجود فرصت هایی همچون پایانه مرزی و منطقه ویژه اقتصادی باید برای سرمایه گذاری های مشترک برنامه ریزی کنیم.
شایان ذکر است: در ابتدای جلسه، مسئولان کمیته های ۵ گانه (کمیته شناسایی نخبگان و ایده های نو، کمیته شناسایی فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری در استان، کمیته جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی، کمیته اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و کمیته پایش و ارزیابی عملکرد)به ارائه گزارش درخصوص اقدامات انجام شده پرداختند.

اشتراک گذاری خبر